Artykuły członków STAP

 

Mirosław Peszkowski

Requiem dla CONCORDII

„Dnia 17 lutego 2010 roku, około 1423 czasu statkowego, żaglowy jacht szkolny Concordia doznał ekstremalnego przechyłu, następnie wywrócił się do góry dnem w wyniku silnego szkwału u wybrzeży Brazylii. Cała załoga stała, wykładowcy i studenci w liczbie 64 osób, ewakuowali się do tratw ratunkowych. 2 dni później zostali podjęci z wody przez dwa statki handlowe a następnie przetransportowani do Rio De Janeiro. Jeden z członków załogi ucierpiał na złamania kości.”

2013-10-17
Grażyna Murawska
Bohdan Sienkiewicz

Wspomnień słów kilka o kpt. Leszku ...

Trudno uwierzyć, że minął już rok nieobecności Komendanta wśród nas.

… ogromna szkoda Kapitanie, że tak szybko odpłynąłeś w niekończący się rejs …

… odpłynął Leszek do Hilo, odpłynął do Hilo, gdzieś daleko stąd, co teraz robić nam… pisali internauci pod wiadomością o Jego śmierci.

2011-06-18
Adam Jasser

Brightlingsea nad rzeką Colne

Drodzy Koledzy Kapitanowie,

zachęcam do odwiedzin Brightlingsea. Byłem tam po raz pierwszy z instruktorami Bractwa Żelaznej Szekli w 1975 roku. Prowadziłem w tym czasie wymianę jungów z dużą brytyjską organizacją wychowania morskiego Ocean Youth Club, którego oddział wschodniego wybrzeża mieścił się w Brightlingsea, a jego Fleet Skipper Bruce Thorogood do dzisiaj pozostał moim przyjacielem i przyleci w lipcu do Greenock aby pożeglować ze mną na Pogorii do Port Ellen na Islay.

2011-05-18
Waldemar Waszczyk

Kiedy kończy się sztorm i zaczyna huragan...

Jest takie miejsce, gdzie spotykają się napawające lękiem wody dwóch oceanów, gdzie ponure i ciemne skały wystają pionowo i dumnie ze wzburzonych fal. Przylądek Horn, wzgórze owiane całunem tragedii.

Bezpieczeństwo na morzu - artykuł w magazynie „Jachting” maj 2011

2011-05-15
Bohdan Sienkiewicz

SORLANDET w Gdyni

W dniach od 22 do 26 kwietnia gościł w Gdyni zacumowany przy nabrzeżu na Skwerze Kościuszki, w miejscu tradycyjnego postoju „Daru Młodzieży”, norweski „SORLANDET”, trzymasztowa fregata znana z udziału w „The Tall Ships Races Gdynia 2009”.

2011-04-25
Tomasz Falba
"Nasze Morze" nr 2 (62) luty 2011

Nowy program Bohdana Sienkiewicza

Wielu z nas tych już lekko zgrzybiałych wychowało się na niegdysiejszym "Morzu" Jurka Micińskiego. Teraz jest "Nasze MORZE" z morzem tego samego szryftu. Starają sie być kontynuatorem najlepszych tradycji temtego i nie mają lekko. W czasie ostatnich obrad sprezentowałem kilka lutowych egzemplarzy "naszym" nawet VIP-om, którzy obejżeli prezent z zainteresowaniem i dziekowali nie dlatego, ze były to gratisy ale jak przkonywowali, ze nie wiedzieli ze "cos takiego fajnego się ukazuje".

2011-02-20