Wspomnień słów kilka o kpt. Leszku ...

Autor:
Grażyna Murawska
Bohdan Sienkiewicz
newspaper.png

Artykuł STAP

Silnych wiatrów Kapitanie !

Trudno uwierzyć, że minął już rok nieobecności Komendanta wśród nas.

… ogromna szkoda Kapitanie, że tak szybko odpłynąłeś w niekończący się rejs …

… odpłynął Leszek do Hilo, odpłynął do Hilo, gdzieś daleko stąd, co teraz robić nam… pisali internauci pod wiadomością o Jego śmierci.

 

Miał 73 lata, niezbyt dużo jak na twardego górala z Podhala i jak na żeglarza wysmaganego wiatrami oceanów. Człowieka wielkiej morskiej wiedzy i nieustającej aktywności, który ponad wszystko umiłował wielkie żagle i im poświęcił życie. Żaglom „Daru Pomorza” i „Daru Młodzieży”, z pewnym marynarskim zapętleniem wokół największych polskich masowców / tankowców, które prowadził w sezonach zimowych, gdy Biała Fregata stała w porcie.

fot. ze zbiorów red. B. Sienkiewicza

Związany z „Darem Młodzieży” od jego powstania – był kierownikiem budowy w Stoczni Gdańskiej – przez 25 lat pełnił zaszczytną funkcję dowódcy Pierwszego Mostku Rzeczypospolitej. Dorównał stażem legendarnemu Komendantowi „Daru Pomorza” - Kazimierzowi Jurkiewiczowi.

… Borchardt, Jurkiewicz, Wiktorowicz - tacy ludzie się już dziś nie rodzą… napisał internauta.

 

fot. ze zbiorów red. B. Sienkiewicza

 

 

 

Kpt Leszek Wiktorowicz opuścił mostek fregaty w 2008 roku, aby objąć funkcję kustosza na jej starszej siostrze, statku-muzeum „Dar Pomorza”, którą pełnił niemal do końca swych dni. Był Grotmasztem Bractwa Kaphornowców, do którego rozwoju wielce się przyczynił. Wielokrotnie przewodniczył jury nagrody Rejs Roku i wielu innym inicjatywom żeglarskim.

Niezwykle popularny gdynianin, człowiek morza, a przede wszystkim żeglarz, wielokrotnie opłynął Ziemię, z rozpędu zaliczając najsroższe trzy przylądki z Hornem na czele. Jego spektakularny wyczyn, jakim było przejście „Daru Młodzieży” pod pełnymi żaglami pod mostem w Sydney – pamięta cały świat. Do dziś nikt go nie powtórzył…

Być może żegluje tam znowu…

 

 

Silnych wiatrów Kapitanie !

 

Grażyna Murawska
Bohdan Sienkiewicz

2011-06-18