s/y Gedania

S/Y GEDANIA

PZ - 452


Dane podstawowe

Nowa Gedania zbudowana została na bazie starego kadłuba historycznej Gedani, która powstała w 1975 roku. Kadłub przedłużono do prawie 24 m a jacht na nowo wyposażono i ożaglowano jako szkuner sztakslowy.

  

Dane jachtu po przebudowie:

 • bandera - polska
 • port macierzysty - Gdańsk
 • MMSI - 261376000
 • sygnał rozpoznawczy - SQKY
 • długość - 22,54 m (73,95 ft.)
 • długość całkowita - 23,38 m (76,70 ft.)
 • szerokość - 5,21 m (17,09 ft.)
 • wysokość boczna - 4,24 m (13,91 ft.)
 • zanurzenie max. - 3,2 m (10,49 ft.)
 • pojemność brutto - 59,19 ton
 • typ ożaglowania - szkuner sztakslowy
 • moc silnika - 141 kW
 • powierzchnia żagli - 230 m2 (2475.699 ft²)
 • załoga - 17 + 1 osób
 • zapas wody - 3 t.

 

Wnętrze:

Zabudowa hotelowa zawiera się w 3 kabinach 4 osobowych, 1 - 2 i 3 osobowej w nowiutkiej estetycznej zabudowie. Dostępne są 4 łazienki z prysznicem i ciepła woda. Na jachcie jest instalacja 380, 220, 24 i 12V, dzięki pracy agregatu lub inwertera. Kuchnia wyposażona jest w piec elektryczny, płyty grzewcze, kuchenkę mikrofalowa i niezbędna zastawę. Dzięki wykorzystaniu zamrażarek, posiłki są świeże i na wysokim poziomie, zależnie od umiejętności wachty kambuzowej, która je przyrządza. Całość wnętrza jest ogrzewana w zależności od potrzeby.

Historia

Historia jachtu zaczyna się w 1974 roku gdy w stoczni powstaje niezwykły polarny jacht "Gedania" szkuner sztakslowy, długości 20,60 m, szerokości 5,20 m, zanurzenie 2,80 m, powierzchni ożaglowania 200 m2. Właścicielem jachtu był Jacht Klub Stoczni Gdańskiej. Zwodowana zostaje w 1975 roku, gdzie po krótkim rejsie bałtyckim, 3 lipca jacht wychodzi w morze na wielką, pierwszą w historii żeglarstwa czternastomiesięczna wyprawę za Północne i Południowe Koło Polarne. Kapitanem jednostki zostaje Dariusz Bogucki.

 

Trasa wiodła przez przejście Północno-Zachodnie, Kanał Panamski, wyspy Galapagos, Przylądek Horn szlakiem najbardziej wysuniętym na południe. Było to pierwsze polskie dotarcie do Antarktyki, pierwsze polskie i pierwsze światowe dotarcie jachtem za Południowe Koło Polarne, pierwsze polskie i światowe dotarcie do wyspy Adelaide, sforsowanie Fiordu Laubeauf i pierwsze polskie dotarcie do wysp Deception i King Georg. 9 września 1976 roku jacht wraca do kraju i cumuje w swoim porcie macierzystym Gdańsku. W ciągu 243 dniach pływania załoga przebyła 32282 mile morskie z tego w strefie gór lodowych 18 dni, a w strefie lodów dryfujących 64 dni. Z wyprawy tej powstała książka "Gedania za oba kręgi polarne" autorstwa kapitana.
Stalowa konstrukcja doskonale zdała egzamin podczas wyprawy za oba kręgi polarne i dlatego w 1978 kapitan Dariusz Bogucki ponownie wypłynął na daleką zimną wyprawę. Tym razem trasa wiodła przez Szwecję, Danię, Jan Mayen, Północną i Zachodnią Islandię, Wyspy Westmannaeyer, Orkneje, Danię. Było to drugie polskie lądowanie na Jan Mayen, trzecie polskie lądowanie w Akureiri, pierwsze polskie wejście do Heymaey. Rejs zakończył się we wrześniu.

W następnym roku jednostka żeglowała, dla odmiany po ciepłym Morzu Śródziemnym. W 1980 roku jacht powraca na północne szlaki, opływając dookoła Islandię. Od lipca do października 1981 roku 6-osobowa załoga dowodzona przez kpt. Wojciecha Wierzbickiego odbywa wyprawę naukowo-sportową "Spitsbergen 81". W czasie tego rejsu Gedania jako pierwszy polski jacht opłynęła Spitsbergen ze wschodu na zachód. W 1982 roku jacht uczestniczy w międzynarodowym zlocie Cutty Sark Tall Ships Race 82 na Bałtyku. W następnym roku odbywa rejsy do Karskrony i Wielkiej Brytanii z przejściem Kanału Angielskiego. W 1984 roku Gedania bierze udział w Cutty Sark Tall Ships Race 84 w Kanadzie.

 

Pierwszy etap wiódł przez Southampton, Wyspy Kanaryjskie i Bermudy, przez kanadyjskie porty: Halifaks, Quebec i Montreal. Kapitanem etapu był kpt. Mieczysław Czarniawski. Po zmianie załogi w Motrealu dowództwo wyprawy objął kpt. Wojciech Wierzbicki. Nowa załoga pożeglowała na Wielkie Jeziora, docierając aż do Toronto i dziewiczych obszarów nad Jeziorem Górnym. W drodze powrotnej z jezior jacht odwiedził St. Johns na Nowej Funlandii gdzie właśnie przebywał Ojciec Święty. Papież pobłogosławił jacht i załogę. Z Kanady wracali krótszą, ale trudniejszą trasą północną.

W latach 1987-1988 Gedania wyrusza na następną wielką wyprawę, płynie dookoła świata. Trasa wiodła z Gdańska dookoła Europy przez Morze Śródziemne, Kanał Suezki, Ocean Indyjski by dotrzeć do Australii w 200-lecie osadnictwa europejskiego. Dalej trasa prowadziła przez Pacyfik, Kanał Panamski, Morze Karaibskie i Kubę. Z Hawany Gedania udaje się w drogę powrotną do kraju. Jest to jej najdłuższa wyprawa.

W 1989 roku Jacht Klub Stoczni Gdańskiej postanowił wyremontować Gedanię i w tym momencie urywa się historia jachtu. Do 1992 roku zdemontowano zabudowę wnętrza i zużyte instalacje, gruntownie wyremontowano pokład i kadłub. Zamontowano nowe zbiorniki, kadłub przygotowano do wyposażenia w nowym układzie. Niestety z powodu braku funduszy przerwano prace. Na ich wznowienie nie miał środków ani klub, ani stocznia.

Taka sytuacja trwała aż do 26.02.2002 roku gdy nowym właścicielem jachtu staje się Sail Training Association Poland. Wznowiono prace remontowe i przebudowę.

W trakcie przeprowadzonej w 2005 roku przez STAP rekonstrukcji jachtu, przedłużono jego kadłub o trzy metry w celu poprawienia właściwości żeglugowych oraz wykonano od nowa zabudowę wnętrza. Gedania została wyposażona w nowoczesny osprzęt pokładowy i nawigacyjny.

 

[Wykorzystano Fragmenty artykułu Katarzyny Koj]

Życie na Gedanii

Gedania jest żaglowcem szkolnym, dlatego każdy uczestnik rejsu musi być jego załogą. Na początku rejsu, jeszcze przed wypłynięciem załoga zostaje podzielona na wachty i zapoznana ze swoimi obowiązkami. Następnie odbywa się przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa i przeprowadzone zostają alarmy ćwiczebne.

Rozkład dnia jest tak skonstruowany, że każdej wachcie przypadną kolejno służby nawigacyjne w dzień i w nocy, prace bosmańskie i kambuzowe (przygotowywanie posiłków), ale i czas wolny.

 

 1. Wachta Nawigacyjna odbywa się na pokładzie i wtedy prowadzi się nawigację pod przewodnictwem oficera wachtowego. Wtedy także pracuje się żaglami, prowadzi obserwacje i steruje, tak aby bezpiecznie poruszać się w zamierzonym celu.
   
 2. Wachta Bosmańska wykonuje prace porządkowe i konserwacyjne na pokładzie wraz z Bosmanem. Zazwyczaj jest to mycie pokładu, sprzątanie bakist, drobne naprawy lub konserwacja. Prace te wykonuje się zazwyczaj w czasie płynięcia i przy dobrej pogodzie.
   
 3. Wachta Kambuzowa. W załodze nie ma zawodowego kucharza, dlatego wachty gospodarcze przygotowują posiłki i sprzątają po nich. Wachta również wykonuje codzienne sprzątanie pod pokładem z wyjątkiem kabin, których utrzymaniem w czystości zajmują się mieszkańcy. Można również zabrać na rejs stałego kucharza za dodatkową opłatą.

Na zakończenie rejsu cała załoga sprząta jacht tak, aby był co najmniej tak sklarowany (czysty i ładny) jak go zastała rozpoczynając rejs. Przed wyjazdem uczestnicy otrzymują opinię z rejsu, poświadczającą odbyty staż i zdobyte umiejętności.

 

WAŻNE UWAGI:

 • Kapitan jest osobą podejmującą ostatecznie wszystkie decyzje dotyczące jachtu i żeglugi.
 • Oficer wachtowy jest zwierzchnikiem wachty, co nie zwalnia go ze wspólnej pracy z załogą.
 • Spożywanie alkoholu podczas żeglugi i na postoju na kotwicy jest kategorycznie zabronione, pod groźbą wydalenia i powrotu do kraju na własny koszt.
 • Podana trasa rejsu i porty mogą ulec zmianie ze względów pogodowych, (kierunek i siła wiatru) lub innych czynników wyższych.