STAP-owy puchar Fair Play dla załogi jachtu Odysseus

Kazimierz Iwaszko
STAP-owy puchar Fair Play dla załogi jachtu Odysseus

22 czerwca 2019 r. w Toronto odbyła się druga edycja regat Niepodległa Cup, od tego roku organizowanych w ramach kanadyjskich, corocznych regat Annual Independence Cup. Regaty Niepodległa Cup zostały zainicjowane rok temu przez Konsulat Generalny w Toronto i środowisko polonijnych żeglarzy, dla uświetnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczna edycja jest kontynuacją tamtego przedsięwzięcia i można mieć nadzieję, że stanie się tradycją w środowisku kanadyjskich żeglarzy. Zwłaszcza, że w tym roku do organizacji imprezy aktywnie włączył Yacht Club HMCS York (Royal Canadian Navy Reserve) w Toronto, udostępniając swoją marinę, nad którą przez jeden dzień dominowała polska flaga. Głównymi organizatorami regat był Yacht Club Biały Żagiel i Zawisza Czarny.

 

W tegorocznym wyścigu wystartowało 16 załóg, a w imprezach towarzyszących regatom uczestniczyło sporo mieszkańcy Toronto i okolic. W jakimś stopniu magnesem była marina, należąca do kanadyjskiej marynarki wojennej i atrakcyjny program na zakończenie regat m.in. z koncertami: Royal Regiment of Canada Band i zespołu White Sail.

Puchar Niepodległej zdobyła załoga jachtu ZOOM, z kapitanem Maciejem Sadowskim z klubu Zawisza Czarny z Hamilton, a puchar Fair Play Pogorii przypadł załodze s/y Odysseus, dowodzonej przez kapitana Zbyszka Turkiewicza z klubu Biały Żagiel z Misissagi.

Żeglarze z Pogorii i Gedanii gratulują tegorocznym zwycięzcom regat, a organizatorom życzymy wytrwałości w kontynuowaniu imprezy „pod polska banderą” na wodach Ontario.

(foto: arch. organizatora -  zwycięzcy regat w towarzystwie organizatorów)

 

 

2019-06-23