Kazimierz Iwaszko

STAP-owy puchar Fair Play dla załogi jachtu Odysseus

22 czerwca 2019 r. w Toronto odbyła się druga edycja regat Niepodległa Cup, od tego roku organizowanych w ramach kanadyjskich, corocznych regat Annual Independence Cup. Regaty Niepodległa Cup zostały zainicjowane rok temu przez Konsulat Generalny w Toronto i środowisko polonijnych żeglarzy, dla uświetnienia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczna edycja jest kontynuacją tamtego przedsięwzięcia i można mieć nadzieję, że stanie się tradycją w środowisku kanadyjskich żeglarzy.

2019-06-23
Kazimierz Iwaszko

Regaty Niepodległa  ze STAP-owym  akcentem

8 września 2018 r. w Toronto, w Port Credit Harbour Marina, trzy polonijne kluby (Yacht Klub Polska, Zawisza Czarny i Biały Żagiel), zorganizowały regaty z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W zawodach wystartowało 14 jachtów, z tego dwa w trakcie zawodów wycofały się. Była wysoka fala i dwie załogi nie poradziły sobie z dość trudnymi (momentami fale miały ok. 2 m wysokości) warunkami na jeziorze Ontario. Główną nagrodą był kryształowy puchar ufundowany przez Konsula Generalnego RP w Toronto.

2018-09-20
Mirosław Peszkowski

Requiem dla CONCORDII

„Dnia 17 lutego 2010 roku, około 1423 czasu statkowego, żaglowy jacht szkolny Concordia doznał ekstremalnego przechyłu, następnie wywrócił się do góry dnem w wyniku silnego szkwału u wybrzeży Brazylii. Cała załoga stała, wykładowcy i studenci w liczbie 64 osób, ewakuowali się do tratw ratunkowych. 2 dni później zostali podjęci z wody przez dwa statki handlowe a następnie przetransportowani do Rio De Janeiro. Jeden z członków załogi ucierpiał na złamania kości.”

2013-10-17
Grażyna Murawska
Bohdan Sienkiewicz

Wspomnień słów kilka o kpt. Leszku ...

Trudno uwierzyć, że minął już rok nieobecności Komendanta wśród nas.

… ogromna szkoda Kapitanie, że tak szybko odpłynąłeś w niekończący się rejs …

… odpłynął Leszek do Hilo, odpłynął do Hilo, gdzieś daleko stąd, co teraz robić nam… pisali internauci pod wiadomością o Jego śmierci.

2011-06-18
Adam Jasser

Brightlingsea nad rzeką Colne

Drodzy Koledzy Kapitanowie,

zachęcam do odwiedzin Brightlingsea. Byłem tam po raz pierwszy z instruktorami Bractwa Żelaznej Szekli w 1975 roku. Prowadziłem w tym czasie wymianę jungów z dużą brytyjską organizacją wychowania morskiego Ocean Youth Club, którego oddział wschodniego wybrzeża mieścił się w Brightlingsea, a jego Fleet Skipper Bruce Thorogood do dzisiaj pozostał moim przyjacielem i przyleci w lipcu do Greenock aby pożeglować ze mną na Pogorii do Port Ellen na Islay.

2011-05-18
Waldemar Waszczyk

Kiedy kończy się sztorm i zaczyna huragan...

Jest takie miejsce, gdzie spotykają się napawające lękiem wody dwóch oceanów, gdzie ponure i ciemne skały wystają pionowo i dumnie ze wzburzonych fal. Przylądek Horn, wzgórze owiane całunem tragedii.

Bezpieczeństwo na morzu - artykuł w magazynie „Jachting” maj 2011

2011-05-15
Bohdan Sienkiewicz

SORLANDET w Gdyni

W dniach od 22 do 26 kwietnia gościł w Gdyni zacumowany przy nabrzeżu na Skwerze Kościuszki, w miejscu tradycyjnego postoju „Daru Młodzieży”, norweski „SORLANDET”, trzymasztowa fregata znana z udziału w „The Tall Ships Races Gdynia 2009”.

2011-04-25
Tomasz Falba
"Nasze Morze" nr 2 (62) luty 2011

Nowy program Bohdana Sienkiewicza

Wielu z nas tych już lekko zgrzybiałych wychowało się na niegdysiejszym "Morzu" Jurka Micińskiego. Teraz jest "Nasze MORZE" z morzem tego samego szryftu. Starają sie być kontynuatorem najlepszych tradycji temtego i nie mają lekko. W czasie ostatnich obrad sprezentowałem kilka lutowych egzemplarzy "naszym" nawet VIP-om, którzy obejżeli prezent z zainteresowaniem i dziekowali nie dlatego, ze były to gratisy ale jak przkonywowali, ze nie wiedzieli ze "cos takiego fajnego się ukazuje".

2011-02-20
Adam Jasser

Wychowanie pod żaglami...

Minęło ponad pięćdziesiąt lat od chwili, kiedy z inicjatywy brytyjskiej odbyły się pierwsze regaty i zlot żaglowców. Celem powstałej wówczas The Sail Training Association było ratowanie istniejących jeszcze “statków o wysokich masztach” [tall ships], aby oddać je w rece młodzieży jako szkoły charakteru i pracy w zespole, pozbawione barier językowych czy rasowych.

2011-01-05
Andrzej Drapella

Książki dla żeglarzy

Wykaz książek sprzedawanych w Akademii Morskiej w Szczecinie,
moim zdaniem przydatnych żeglarzom.

2011-01-05