Wspomnień słów kilka o kpt. Leszku ...

Grażyna Murawska
Bohdan Sienkiewicz

Silnych wiatrów Kapitanie !

Trudno uwierzyć, że minął już rok nieobecności Komendanta wśród nas.

… ogromna szkoda Kapitanie, że tak szybko odpłynąłeś w niekończący się rejs …

… odpłynął Leszek do Hilo, odpłynął do Hilo, gdzieś daleko stąd, co teraz robić nam… pisali internauci pod wiadomością o Jego śmierci.

Kpt. ż. w. inż. Leszek Wiktorowicz fot. Tomasz Degórski - Press Club Polska

Miał 73 lata, niezbyt dużo jak na twardego górala z Podhala i jak na żeglarza wysmaganego wiatrami oceanów. Człowieka wielkiej morskiej wiedzy i nieustającej aktywności, który ponad wszystko umiłował wielkie żagle i im poświęcił życie. Żaglom „Daru Pomorza” i „Daru Młodzieży”, z pewnym marynarskim zapętleniem wokół największych polskich masowców / tankowców, które prowadził w sezonach zimowych, gdy Biała Fregata stała w porcie.

 

fot. ze zbiorów red. B. Sienkiewicza

 

Związany z „Darem Młodzieży” od jego powstania – był kierownikiem budowy w Stoczni Gdańskiej – przez 25 lat pełnił zaszczytną funkcję dowódcy Pierwszego Mostku Rzeczypospolitej. Dorównał stażem legendarnemu Komendantowi „Daru Pomorza” - Kazimierzowi Jurkiewiczowi.

… Borchardt, Jurkiewicz, Wiktorowicz - tacy ludzie się już dziś nie rodzą… napisał internauta.


 

fot. ze zbiorów red. B. Sienkiewicza

 

Kpt Leszek Wiktorowicz opuścił mostek fregaty w 2008 roku, aby objąć funkcję kustosza na jej starszej siostrze, statku-muzeum „Dar Pomorza”, którą pełnił niemal do końca swych dni. Był Grotmasztem Bractwa Kaphornowców, do którego rozwoju wielce się przyczynił. Wielokrotnie przewodniczył jury nagrody Rejs Roku i wielu innym inicjatywom żeglarskim.

Niezwykle popularny gdynianin, człowiek morza, a przede wszystkim żeglarz, wielokrotnie opłynął Ziemię, z rozpędu zaliczając najsroższe trzy przylądki z Hornem na czele. Jego spektakularny wyczyn, jakim było przejście „Daru Młodzieży” pod pełnymi żaglami pod mostem w Sydney – pamięta cały świat. Do dziś nikt go nie powtórzył…

Być może żegluje tam znowu…

 

Silnych wiatrów Kapitanie !

 

(GeM)


Drodzy Przyjaciele,

wraz z red. Bohdanem Sienkiewiczem postanowiliśmy zamieścić poniżej, unikalny już materiał filmowy (fragment programu TVP "Latający Holender").

Dla jednych będzie to wspomnienie, dla innych możliwość obejrzenia po raz pierwszy, słynnego przejścia "Daru Młodzieży" pod mostem w Sydney, w rejsie dookoła świata pod dowództwem kpt. Leszka Wiktorowicza.

Materiałem tym pragniemy przybliżyć młodszym żeglarzom sylwetkę znakomitego naszego kapitana, przyjaciela i człowieka - a tym samym uratować część materiałów i wspomnień, o których TVP już zapomniała.

(Krzysztof Jamrozik)

Latający Holender

Fragment "Latającego Holendra" red. Bohdana Sienkiewicza

(z archiwum red. B. Sienkiewicza)

emisja TVP Gdańsk

 

Kpt. Leszek...

Znajdująca się obok wypowiedź Kapitana Leszka Wiktorowicza zamieszczona przez red. Jarosława Włodarczyka (Press Club Polska) znajduje się na oficjalnej stronie poświęconej Kapitanowi oraz ufundowanej nagrodzie Jego imienia. (wypowiedź pochodzi z archiwum Polskiego Radia).

(Dziękujemy red. J. Włodarczykowi i PCP za udostępnienie materiału)

2011-06-18