Adam Jasser

30.11.1936 - 04.05.2023
wstazka.png

Adam Jasser

W dniu 4 maja 2023 roku odszedł od nas Adam Jasser, znany wszystkim również jako serdeczny "Kapitan Hipcio".

Jachtowy kapitan żeglugi wielkiej - popularyzator i organizator żeglarstwa w Polsce, założyciel "Bractwa Żelaznej Szekli", organizator Tall Ships’ Races, reprezentant narodowy w Sail Training International.

Kapitan Adam Jasser urodził się w 1936 roku we Lwowie. Początkowo marzył o tym, by zostać pilotem. Odbył nawet kurs szybowcowy, jednak gdy spróbował żeglarstwa, zakochał się w nim bez pamięci. Zapisał się do klubu AZS w Warszawie, który miał wówczas pływającą przystań żeglarską, zakotwiczoną przy praskim brzegu Wisły. Wkrótce Adam Jasser zorganizował Jacht Klub im. Mariusza Zaruskiego, z bazą na zakotwiczonej vis-à-vis Cytadeli Warszawskiej wiślanej barce. W~kolejnych latach nie tylko aktywnie działał na rzecz rozwoju żeglarstwa, ale też sam zdobywał doświadczenie żeglarskie, by w 1973 roku po raz pierwszy poprowadzić rejs szkoleniowy dla młodzieży na żaglowcu „Generał Zaruski”. Ten rejs zaowocował jedną z najbardziej wartościowych inicjatyw w historii polskiego żeglarstwa, czyli powołaniem Bractwa Żelaznej Szekli, organizacji zajmującej się wychowaniem morskim młodzieży. Idea ta już do końca życia towarzyszyła Adamowi Jasserowi i była motorem napędowym jego żeglarskich aktywności.

- Byłem zawsze przekonany, że praca młodych ludzi pod żaglami, na morzu, kształci siłę woli, solidarność i poczucie równości, ćwiczy wytrwałość i cierpliwość, jest przeciwieństwem zaściankowości, a synonimem światowości, uczy realizmu w myśleniu i postępowaniu. Kształtuje przyzwyczajenia i odruch pracy zespołowej, pomagania osobom słabszym, wyrabia i wzmacnia cechy przywódcze. Jest szkołą wychowania społecznego i obywatelskiego, pochwałą życia nieułatwionego, w~trudzie własnych rąk, pośród żywiołu, który potrafi dostateczne zahartować człowieka, aby odważnie stawił czoła problemom i wyborom życia codziennego – mówił kapitan Adam Jasser w wywiadzie dla magazynu „Żagle”.

Działalność Bractwa była ściśle związana z telewizyjnym programem Bohdana Sienkiewicza „Latający Holender”, który miał ponad milionową widownię. W rejsach szkoleniowych brała udział młodzież wyłoniona z konkursów organizowanych na antenie programu. Flagową jednostką Bractwa, czarterowaną od TVP, był żaglowiec „Henryk Rutkowski”, którym dowodził kpt. Adam Jasser. Na „Rutkowskim” zorganizował też kilka rejsów resocjalizacyjnych dla wychowanków zakładów poprawczych i byłych więźniów. Był z nich niezwykle dumny i tak samo rozżalony, gdy Ministerstwo Sprawiedliwości zrezygnowało z kontynuowania tej akcji. Podziękowania od uczestników tych rejsów i późniejsze relacje z nimi bardzo sobie cenił.

- Przez wiele lat otrzymywałem od nich sygnały sympatii. Każdy rejs kończyłem krótką pogadanką. Zbierałem wszystkich wokół siebie i mówiłem, że jestem z nich dumny. Tłumaczyłem, że jeśli z podobnym zaangażowaniem będą funkcjonować na lądzie, to z pewnością nie wrócą za kraty. Na koniec rzucałem hasło „Trzymajcie kurs, chłopcy”, a oni po latach, czasem po dwóch piwach, dzwonili do mnie w środku nocy mówiąc: „Trzymamy kurs, panie kapitanie”. Nigdy nie otrzymałem piękniejszej zapłaty – mówił Adam Jasser w wywiadzie dla „Żagli”.

Adam Jasser był też inicjatorem budowy żaglowca STS Pogoria, który powstał specjalnie na potrzeby Bractwa Żelaznej Szekli. Logo Bractwa – cztery splecione i~ułożone w Krzyż świętego Andrzeja szekle – do dzisiaj znajduje się na dziobie Pogorii.  W latach 1974 i 1976 Adam Jasser był też współorganizatorem udziału Polski w międzynarodowych regatach i zlotach żaglowców Cutty Sark Tall Ships’ Races. Organizował „Operację Żagiel 1974” w Gdyni; przygotowywał rejs jachtu „Leonid Teliga” na obchody 200-lecia Deklaracji niepodległości w Nowym Jorku (1976) i uczestniczył w tym rejsie jako zastępca kapitana.

Kapitan Adam Jasser ma też wielkie zasługi dla popularyzacji żeglarstwa śródlądowego. To właśnie on był inicjatorem Mazurskiej Operacji Żagiel. To akcja, której celem było krzewienie idei turystyki wodnej, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi władz państwowych na pogarszający się stan środowiska w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich i konieczność podjęcia działań ochronnych. Skutecznie lobbował także za inwestycjami w infrastrukturę żeglarską na Mazurach. Dzięki niemu opracowano koncepcję „Mazurskiego Szlaku Żeglarskiego”, co przyczyniło się do popularyzacji tego regionu Polski i zaowocowało szeregiem inwestycji oraz działań aktywizujących turystykę żeglarską.

Kapitan Adam Jasser, za wielkie zasługi dla popularyzacji i rozwoju żeglarstwa w Polsce, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Decyzją Zarządu PZŻ został odznaczony również medalem "Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego". Otrzymał honorowe członkostwo Polskiego Związku Żeglarskiego. Członek honorowy i wieloletni Prezydent Sail Training Association Poland.

(fot. K. Jamrozik - STS Pogoria TSR 2011)

2023-05-04