Regaty Niepodległa ze STAP-owym akcentem

Regaty Niepodległa ze STAP-owym akcentem

Kazimierz Iwaszko
newspaper.png

8 września 2018 r. w Toronto, w Port Credit Harbour Marina, trzy polonijne kluby (Yacht Klub Polska, Zawisza Czarny i Biały Żagiel), zorganizowały regaty z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W zawodach wystartowało 14 jachtów, z tego dwa w trakcie zawodów wycofały się. Była wysoka fala i dwie załogi nie poradziły sobie z dość trudnymi (momentami fale miały ok. 2 m wysokości) warunkami na jeziorze Ontario. Główną nagrodą był kryształowy puchar ufundowany przez Konsula Generalnego RP w Toronto. Trofeum to zdobyła pięcioosobowa załoga jachtu „Baltic Blues”.

Z Polski nagrodę Fair Play, ufundowaną przez STAP w Gdyni, przywiózł w prywatnej podróży do Toronto, prezes Stowarzyszenia - Kazimierz Iwaszko.  Piękna statuetka z wierną ilustracją  żaglowca „Pogoria”, powstała na podstawie koncepcji graficznej agencji reklamowej "Make me" z Gdyni.

fair-play-challange-trophy.jpg

Puchar-statuetka Fair Play przypadła czteroosobowej  załodze kanadyjskiego jachtu „Squall D”. W trakcie drugiego wyścigu silna fala zerwała regatową boję i choć wspomniany jacht był wówczas na prowadzeniu,  to poczekał aż komisja techniczna zawodów,  umieści boję we właściwym miejscu i wówczas załoga zrobi regulaminowy nawrót. Czekając na boję załoga nie mogła szybko zrobić zwrotu i na metę przypłynęła dopiero  na trzecim miejscu. I właśnie za tę sportową postawę komisja sędziowska wyróżniła” Squalla D” gdyńską nagrodą. Zarówno pierwsza nagroda jak i nagroda fair play, są pucharami przechodnimi i ich stałe miejsce będzie w biurze Konsula RP w Toronto.

“Pogoria” jest dobrze znana w środowisku kanadyjskich żeglarzy, gdyż kiedyś pływała ze studentami kanadyjskiej szkoła pod żaglami, a w 1994 r., tj w pierwszym roku armatorstwa STAP, żaglowiec uczestniczył w amerykańskim festiwalu wielkich żaglowców z finałem w Toronto. Mniej wiemy o działalności polonijnych klubów i stowarzyszeń żeglarskich, zwykle  wspominanych przy okazji świąt rocznicowych. A przecież są to organizacje, które poza żeglarstwem prowadza szeroką działalność patriotyczną i rozsławiają Polskę na całym świecie.   
Dlatego w rocznicę 100. lecia odzyskania niepodległości i regat w Toronto, warto przypomnieć  sylwetki, niektórych osób szczególnie zasłużonych dla polonijnego żeglarstwa w Kanadzie i historię klubów, które  zorganizowały wrześniowe zawody.

Jedną z najwspanialszych postaci polskiego żeglarstwa w Kanadzie był kapitan Andrzej Bohomolec, kawalerzysta w Armii Hallera, uczestnik wojny z bolszewikami i pracownik przedwojennego ministerstwa spraw zagranicznych. Żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie,  m.in we Francji, Wielkiej Brytania i w Afryce Północnej.

W 1933 r. na  jachcie "Dal" wraz z dwoma towarzyszami (J.Witkowski i J. Świechowski) wypłyną z Gdyni do Chicago.  Na oceanie, ośmiometrowy slup z 45m2 żagli, parokrotnie znajdował się w oku cyklonu i ledwo dotarł do Nowego Jorku. Z USA kpt. A. Bohomolec przeniósł sie do Kanady, gdzie w 1988 r. zmarł i został pochowany na cmentarzu w Edmonton. Natomiast Jacht "Dal" jest eksponatem w Muzeum Morskim w Gdańsku.  
Inną postacią był kpt. Leszek (Les) Dmowski, żeglarz i szkutnik, który po 1990 r. powrócił z Kanady do Polski i tu w 2011 r. "odszedł na wieczna wachtę". W Kanadzie zaś na własnorecznie zbudowanym jachcie "Bryza" wielokrotnie pokonywał lody północnych wybrzeży amerykańskiego kontynentu. Później na malutkiej jednostce "Plamka", jako pierwszy polski żeglarz dotarł do Hajfy.

I wreszcie kpt.  Ludomir Mączka ("Ludek", "Ludojad"), urodzony w 1926 r. we Lwowie, "obywatel świata" i formalnie obywatel Kanady, zmarł w 2006 r. w Szczecinie. Na małym  jachcie "Maria" dziewięciokrotnie przepłynął Atlantyk, czterokrotnie Pacyfik i trzykrotnie Ocean Indyjski, co wraz z innymi rejsami daje L. Mączce przepłynięcie ok. 170 tys mil morskich, a to równa się prawie ośmiokrotnemu opłynięciu kuli ziemskiej. 

Osiągnięcia i legenda żeglarska tylko tych trzech wymienionych osób, była aspiracją dla innych, aby zorganizować kluby żeglarskie m.in w Kanadzie. W niniejszym opracowaniu przypominamy tylko te, które były gospodarzami Niepodległa Cup.  
A więc pierwszy i najbardziej zaangażowany w organizację regat był Polsko-Kanadyjski Klub  Żeglarski "Zawisza Czarny" z Hamilton k/Toronto. Klub powstał w 1996 r. i został założony m.in przez żeglarzy pływających kiedyś na STS "Zawisza Czarny" Ma spore osiągnięcia sportowe i w sail trainingu, tj. szkoleniu młodych żeglarzy w zakresie żeglarstwa rekreacyjnego. Członkowie klubu regularnie biorą udział w regatach "Lake Ontario 300" i "Susan Hood Tropy Race". Organizują swoje regaty pod nazwą "Zawisza Cup" i są współorganizatorem "Wagner Sailing Rally". Wśród członków klubu są "kophornowcy" tj. żeglarze, którzy opłynęli świat dookoła. Za dotychczasowa działalność wyróżnieni zostali nagrodą Polskiego Związku Żeglarskiego. Obecnie prezesem klubu jest Jerzy Bulkowski, który był szczególnie zaangażowany w organizację pierwszych regat Niepodległa Cup.

Drugim organizatorem imprezy był Polsko-Kanadyjski Jacht Klub "Biały Żagiel" z Mississaugi k/Toronto, powstały w 1997 r. jako organizacja non-profit corporation. Wcześniej członkowie Klubu działali w nieformalnej grupie nazywanej "Bractwem Białego Żagla".  
Klub jest organizatorem regat o puchar ambasadora RP w Kanadzie, festiwalu piosenki żeglarskiej i cieszącymi się wielkim powodzeniem corocznych, karnawałowych  bali kapitańskich. Jest też wydawcą pisma  - "Białe Żagle".  W 2009 r "White Sails" zorganizował zlot polonijnych żeglarzy z Kanady i USA. Impreza odbyła się na wodach jeziora Huron i na Beausoleil Island. Od 2012 r. Klub jest także zaangażowany w organizację zlotów  "Wagner Sailing Rally". Członkowie Klubu biorą udział w wielu rejsach pełnomorskich oraz uczestniczą w najważniejszych imprezach sportowych,  jak np. w regatach Pacyfik Cup z San Franiscko na Hawaje czy Tall Ships Atlantic Challenge. Obecnie komandorem Klubu "Biały Żagiel" jest Piotr Banasik. W regatach Niepodległa Cup "Biały Żagiel" odpowiadał za uroczyste rozdanie nagród i oprawę artystyczna imprezy.

Trzecim organizatorem regat "Niepodległości" był Yacht Klub Polski -  Yacht Club of Poland Toronto. Statutowymi celami Klubu jest oczywiście szeroko rozumiane wychowanie morskie z podkreśleniem dorobku tych "co odpłyneli już na wieczna wachtę" oraz działalność na rzecz ocalenia  od zapomnienia wielowiekową,  polską obecność na morzach i oceanach. Członkowie Klubu systematycznie biorą udział w licznych "ontaryjskich" regatach, a takze w zlocie "wagnerowskim" na British Virgin Islands. W 2012 r. byli uczestnikami II Polonijnych Mistrzostw Świata w Żeglarstwie w Gdańsku, wydają pismo "Nasze Żagle" Pierwszym i obecnym  komandorem Klubu jest Jan Zamorski, dr geologii, autor i współautor polonijnych wydawnictw żeglarskich.

Organizacja regat Niepodległa Cup,  uświetniając 100. rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości, angażując sporą grupę polskich żeglarzy, skupionych w ontaryjskich klubach, była doskonałą okazja także do integracji tego środowiska wokół spraw polskich. W tym zakresie sukcesem była obecność na uroczystym rozdaniu nagród mer Mississaugi, Bonnie Crombie,  z "polskimi korzeniami" i fakt, że regaty w Toronto, obok Rejsu Niepodległości "Daru Młodzieży", były największą tego typu imprezą żeglarska poza granicami Polski.

 

Kazimierz Iwaszko Prezes Zarządu STAP wręcza nagrodę w Toronto.

Regaty o Puchar Niepodległej 2019

22-go czerwca 2019 roku w HMCS York – Royal Canadian Navy Reserve Division w Toronto odbędą się drugie Regaty o Puchar Niepodległej (Niepodległa Cup 2019). Będą wielkim świętem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku.

Po raz drugi chcemy rywalizować pod biało-czerwoną flagą i promować idee, które przyświecały naszym ofiarnym i wytrwałym przodkom. Przez organizacje regat chcemy przekazywać nowym generacjom Polaków w Kanadzie przywiązanie do ojczystego języka, kultury i wartości narodowych. Jesteśmy przekonani, że zapoczątkowana w ubiegłym roku tradycja dorocznych Regat o Puchar Niepodległej dostarczy nam kolejnej możliwości promocji Polski w Kanadzie.

W tym roku Regaty o Puchar Niepodległej są organizowane przez Polsko-Kanadyjski Klub Jachtowy “Biały Żagiel” w Toronto. W ich  organizacji uczestniczą również członkowie Polsko-Kanadyjskiego Klubu Jachtowego “Zawisza Czarny” z Hamilton.

Regatom patronuje tak jak w ubiegłym roku, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Toronto.

Chcemy zgromadzić członków polonijnych klubów żeglarskich i sympatyków żeglarstwa z całej prowincji Ontario. Do uczestnictwa w naszych regatach zostali również zaproszeni przedstawiciele lokalnych władz, inne organizacje polonijne oraz media. Nasze uroczystości uświetni występ HMCS York Jazz Band i “White Sail” Band.

Więcej dowiesz się tutaj.

Serdecznie zapraszamy!

2018-09-20