SORLANDET w Gdyni

Autor:
Bohdan Sienkiewicz
newspaper.png

Artykuł STAP

Sorlandet / fot. B. Sienkiewicz

Terry Davies i Sorlandet w Gdyni

W dniach od 22 do 26 kwietnia gościł w Gdyni zacumowany przy nabrzeżu na Skwerze Kościuszki, w miejscu tradycyjnego postoju „Daru Młodzieży”, norweski „SORLANDET”, trzymasztowa fregata znana z udziału w „The Tall Ships Races Gdynia 2009”.

Na pokładzie płynie kanadyjska młodzież tamtejszej Szkoły pod Żaglami. Ich „Concordia”, zbudowana zresztą w stoczni w Szczecinie, zatonęła 17 lutego ubiegłego roku w dramatycznych warunkach u wybrzeży Brazylii 300 mil od Recife. Teraz na wyczarterowanym żaglowcu, zawijając do różnych portów, animator Ich „CLASS AFLOAT” Terry Davies zbiera fundusze z myślą o wybudowaniu następcy „Concordii”.

Przygotowaniem Ich wizyty w Gdyni zajęło się The Sail Training Association Poland. Władze portowe Gdyni zwolniły „Sorlandeta” od wszelkich opłat,  Miasto zorganizowało autokarowe zwiedzanie Trójmiasta. W świąteczny poniedziałek „Sorlandeta”udostępniono do zwiedzania publiczności chętnych, jak zwykle przy tego typu okazjach, nie brakowało.

Wizyta norweskiej fregaty, która dalej popłynęła na Bornholm, jest zapowiedzią przewidzianego na wrzesień, kolejnego zlotu żaglowców w Gdyni tym razem pod nazwą „Culture 2011 Tall Ships Regatta”.


Podziękowania od Terry Daviesa po polsku :) nadesłane na ręce Bohdana Sienkiewicza po wizycie Sorlandeta w Gdyni:
 

" Bohdan....Dziękuję bardzo...

I będzie put zdjęcia w górę w naszej witrynie sieci web.

Pozdrawiam,

Terry Davies

Sorlandet  "

2011-04-25