stap-logo.svg

"Pogoria 40 lat wiatru w żaglach"

książka jubileuszowa

Pogoria 40 lat okładka

Ukazała się, z inspiracji i przy dofinansowaniu  STAP, a wydana przez Wyższą Szkołę Komunikacji Społecznej w Gdyni, książka pod tytułem "Pogoria. 40 lat wiatru w żaglach".

Publikacja powstała z okazji jubileuszu 40-lecia budowy i eksploatacji żaglowca i jest swoistą pamiątką odwołanych z powodu epidemii, uroczystości jubileuszowych zaplanowanych na koniec maja ubiegłego roku.

Książka składa się z czterech  części. Część pierwsza poświęcona jest inicjatywie powstania i budowy pierwszego polskiego żaglowca, i obejmuje wspomnienia z tego okresu m.in kpt. Krzysztofa Baranowskiego, kpt. Adama Jassera, kpt. Marka Klebana i kpt. Zygmunta Chorenia - konstruktora żaglowca. Druga - zawiera wspomnienia wieloletnich kapitanów żaglowca m.in kpt Andrzeja Marczaka i kpt. Andrzeja Szlemińskiego. W trzeciej - pt. Połączyła na zawsze można przeczytać wspomnienia osób, których "nieśmiałe spojrzenia na siebie w czasie rejsów" później przerodziły się w trwałe związki małżeńskie. Czwarta część obejmuje relacje z rejsów dzieci i wnuków kapitanów, a w tym np. wnuczki, nieżyjącego już admirała Piotra Kołodziejczyka, który wielokrotnie dowodził także Pogorią, czy syna wielce zasłużonego dla tego żaglowca, kpt. Bronka Tarnackiego. Na końcu książki zamieszczona jest wkładka z pięknymi fotografiami żaglowca, wykonanymi przez różnych autorów w czasie rejsów szkoleniowych.

Publikacja, poza zbiorami bibliotecznymi, nie będzie publicznie dostępna. Natomiast w formacie .pdf można czytać i samodzielnie drukować. Książka do pobrania w zakładce Download.