Gdynia - Gdynia

Statek image
gedania-blue.svg

Rejs nr:

16
2020
SY Gedania

Gedanią przez Fårösund

 

Zapraszam na wrześniowy rejs jachtem Gedania.

 

Trasa rejsu: Gdynia -  Fårösund – Gdynia.

(Uwaga! W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych oraz w przypadku zmian aktualnych uwarunkowań epidemiologicznych, trasa rejsu może ulec zmianie)

 

Gedania, to duży i znakomicie wyposażony jacht ze wspaniałą historią. Długość jachtu wynosi ponad 23 m, więc przy odrobinie szczęścia jest szansa na wypływanie magicznych 100 godzin na jachcie powyżej 20 m. Oczywiście gwarancji nie ma, ale próba zostanie podjęta.

Z bardziej szczegółowym opisem jachtu można zapoznać się na stronie internetowej  – link poniżej:

 

https://pogoria.pl/gedania-dane

 

W trakcie rejsu planujemy dużo pływania, ale aspekt turystyczny nie zostanie zaniedbany. Jeżeli warunki pozwolą popłyniemy tam gdzie pływa się stosunkowo rzadko. Obierzemy kurs na północ i popłyniemy w kierunku Gotlandii a dokładnie w kierunku cieśniny Fårösund znajdującej się pomiędzy wyspami Gotlandia i Fårö. Ta cieśnina znana jest polskim żeglarzom, ale pływa się tam rzadko, bo podobno „nic tam nie ma”. To bardzo krzywdzące stwierdzenie.

Na  Fårö znajduje się rezerwat przyrody, w którym można podziwiać rauki czyli formacje ostańców wapiennych charakterystycznych dla tej wyspy, a na północnym wybrzeżu  Fårö w zatoczce Ajkesvik znajduje się stara i nieczynna stacja ratownicza, którą przy odrobinie szczęścia, można zwiedzić. Dlaczego trzeba mieść szczęście? Bo aby tam się dostać, należy stanąć na kotwicy i desantować się pontonem na ląd, a nie w każdych warunkach jest to możliwe.

Na wschodnim brzegu cieśniny Fårösund czyli już na Gotlandii, w miejscowości o takiej samej nazwie jak nazwa cieśniny, znajduje się nieczynne lotnisko wojskowe, a na nim niewielkie, ale interesujące muzeum lotnictwa, a tuż obok muzeum regionalne, w którym możemy zapoznać się z życiem Gotlandii w minionych wiekach.

Cały ten obszar aż do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, był obszarem zamkniętym, zajętym przez wojsko i niedostępnym dla ludności cywilnej.

 

W sprawie zapisów na rejs oraz cen, proszę kontaktować się bezpośrednio z organizatorem kpt. Andrzejem Szklarskim

 

adres email: biuro@seafarer.o12.pl

tel. kom. 603 650 472

Organizator

Szklarski Andrzej
+48 603 650 472