Sandnes-Szetlandy-Kanał Kaledoński-Greenock

Statek image
gedania-blue.svg

Rejs nr:

05
2021
Gedania
Kapitan:

Trochę historii, trochę legend, dużo żeglarstwa.

Morze Północne i Atlantyk na pokładzie s/y „Gedania”

 

Rejs na trasie: Sandnes (Stavanger) – Szetlandy – Orkady – Inverness – Kanał Kaledoński – Corpach – Greenock

 

16 dni intensywnej żeglugi po Morzu Północnym i Atlantyku oraz eksploracji ciekawych miejsc na Szetlandach, Orkadach i w Szkocji. Dla żeglarzy zainteresowanych stażem – planowane 200 godzin.

 

Morze Północne pokonamy śladami szetlandzkiego autobusu. Postaramy się odszukać bazę w Lunnie. Z Szetlandów pożeglujemy na południe, odwiedzimy port Stromnes na Orkadach. Okoliczne wzgórza ukażą nam niesamowity widok na Scapa Flow – dawną bazę Royal Navy, cmentarzysko niemieckiej Hochseeflotte i akwen manewrowy U-47. Niedaleko od planowanego miejsca cumowania znajduje się także neolityczny Ring of Brodgar, jeden z największych kamiennych kręgów w Wielkiej Brytanii.

Po opuszczeniu Stromnes przybijemy piątkę z Old Man of Hoy, następnie wpłyniemy na wody legendarnej cieśniny Pentland Firth i obierzemy kurs na Inverness, gdzie zaczniemy eksplorację Kanału Kaledońskiego. Poszukamy śladów Nessie, a w Fort Augustus będzie można wynająć rowery i spojrzeć na Kanał Kaledoński od strony lądu. Przed wyjściem na szkockie lochy zachodniego wybrzeża podejmiemy próbę zdobycia Ben Nevis (1345 m.n.p.m.).

W dalszej drodze do Greenock będziemy wypatrywać orek i wielorybów oraz postaramy się stanąć przy jakimś ciekawym średniowiecznym zamku.

 

 

Tyle plany żeglarzy. Morze zwykle ma własny plan i do niego się dostosujemy.

 

Zapraszam

Tomasz Orlean

Organizator

Orlean Tomasz
+48 691 815 041